OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Začiatok poslednej časti na tri kusy rozdelenej skladby „Seasick“ je takmer doslovnou citáciou „The Nile Song“ z polozabudnutého soundtracku, ktorý PINK FLOYD zhotovili k filmu „More“. Ak sa dopracujete až sem, napočítate pinkfloydovských odkazov vyše prstov jednej ruky: od úvodnej „One Of These Nights“, ktorá – neprekvapivo – evokuje „One Of These Days“ z prelomového albumu „Meddle“ (sic!) až po gilmourovské sólo vo výbornej „Code Negative“ a saxofón Bruce Lamonta z YAKUZA, ktorý ozvláštni „Seasick (Part 2: Oceanborne)“.
NACHTMYSTIUM sú kométou čierneho neba. Podpis s metalovým major labelom starej školy sa stále považuje za prielom, i keď – popravde – sláva Century Media už pohasla. I tak sa tento rok o NACHTMYSTIUM hovorilo v najrôznejších súvislostiach – či už kvôli patáliám labelu Battle Kommand Records (vlastnenom spevákom Blake Juddom) ohľadom vydania novinky LEVIATHAN, alebo kvôli nakoniec nepríliš nápadnému hosťovaniu Tonyho Laureana (o. i. NILE, DIMMU BORGIR) na recenzovanej nahrávke.
Prvá časť „Black Meddle“ (s vtipnými názvami sa tento rok roztrhlo vrece) ambície vo veľkej miere potvrdzuje. Typický, ľahko zastretý zvuk, trademark NACHTMYSTIUM z ostatných dvoch-troch rokov, sa prečistil len mierne; zmes psychedelických klávesových podkladov akoby z prelomu 60s a 70s sa opäť prelieva do klasického blackmetalového allegro furioso, aby sa rozplynula v tichom jazierku atmosférických intermezz (prvá časť „Seasick“). Škoda, že Juddovci si ťažké kalibre vystrieľajú už na začiatku: začiatok a refrén titulnej (a de facto aj úvodnej) skladby ostáva po skladateľskej stránke neprekonaný až po už neraz spomínanú záverečnú trilógiu „Seasick“. Na druhej strane: produkcia spod rúk bývalého basáka skupiny Chrisa Blacka a Sanforda Parkera z MINSK je v dobrom slova zmysle priehľadná, čistá – na rozdiel od mnohých amerických čiernych súputníkov (vrátane TWILIGHT, ďalšieho Juddovho projektu) sa NACHTMYSTIUM nesnažia zostať tvrdohlavo a „demáčovo“ undergroundoví, a i tak sa im podarilo vybudovať a udržať si vlastnú zvukovú značku.
Keď sa k zaujímavému obsahu pridá dnes opäť módna sedemdesiatková grafická štylizácia (vrátane ortodoxne „elpéčkovej“ stopáže takmer presne 45 minút), výsledkom je album, ktorý môže prerozdeliť karty popularity na blackmetalovej scéne. Európska stráviteľnosť a americké nielen hudobné referencie dokážu osloviť každého – malý výkričník za tým, že NACHTMYSTIUM hrajú hlavne na (doteraz!) neopozeranú formu, však ostáva.
Blackmetaloví PINK FLOYD? Prečo nie?
7,5 / 10
Blake Judd
- gitara, spev
Jeff Wilson
- gitara
Zion Meagher
- basgitara
Sanford Parker
- moog, efekty
Tony Laureano
- bicie
+
Bruce Lamont
- saxofón
Matt Johnsen
- sólová gitara
Jeff Sealy
- sólová gitara
Chris Black
- klávesy, programovanie, hlasy
1. One Of These Night
2. Assassins
3. Ghosts Of Grace
4. Away From The Light
5. Your True Enemy
6. Code Negative
7. Omnivore
8. Seasick (Part 1: Drowned At Dusk)
9. Seasick (Part 2: Oceanborne)
10. Seasick (Part 3: Silent Sunrise)
Blight Privilege (2024)
The World We Left Behind (2014)
Silencing Machine (2012)
Addicts: Black Meddle Pt. II (2010)
Doomsday Derelicts (EP) (2009)
Assassins - Black Meddle Part I (2008)
Worldfall (EP) (2008)
Instinct: Decay (2006)
Eulogy IV (EP) (2004)
Demise (2004)
Nachtmystium (EP) (2003)
Reign Of The Malicious (2002)
Vydáno: 2008
Vydavatel: Century Media
Stopáž: 45:10
Produkce: Sanford Parked a Chris Black
Studio: Engine Studios, Volume Studios
Předchozí deska NACHTMYSTIUM mě nijak zvlášť nebavila, ale tohle je, panečku, jiná jízda... Black metal se zde nemilosrdně kříží s psychedelickým rockem, zuřivá agresivita bez skrupulí kopuluje s melodickou lehkostí...a takto by se dalo pokračovat ještě dlouho. Přidejme pár nesmírně hitových refrénů (to se týká zejména několika úvodních skladeb) a dostaneme výsledek, kterým je jedno z nejzábavnějších alb letošního roku. Dva body si nechávám do zásoby, NACHTMYSTIUM totiž mají schopnosti stát se skutečně velkou kapelou...
Moje první setkání s Nachtmystium a musím říct, že hodně příjemné.
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.